Головна » Файли » До уваги » Для батьків

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До проведення тематичних батьківських зборів «Підліток та наркотики»
25.03.2016, 14:50

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

До проведення тематичних батьківських зборів «Підліток та наркотики»

 

Батьківські збори – це основна форма спільної роботи батьків та викладачів, на якій обговорюються й приймаються рішення по найбільш важливих питаннях життєдіяльності й виховання студентів у технікумі  й родині.  Головним його призначенням є його узгодження, координація й інтеграція зусиль педагогічного колективу й родини в створенні умов для розвитку особистості студента й оволодівання їм обраної професії. Нерідко батьківські збори проводяться й для того, щоб підвищити педагогічну культуру батьків,  відповідальність за виховання студентів.

Куратор групи - професія й нова й стара одночасно. Роль, що реалізує куратор під час батьківських зборів залежать від мети зборів. Практично завжди перед зборами э інформаційне завдання, а отже, педагог виступає в ролі інформатора. Багато хто забувають, що вчити й інформувати - завдання зовсім різні, і припускають вони застосування різних методів. Досить часто педагог, сам того не помічаючи, робить підміну: замість того щоб передавати інформацію дорослим людям у тій формі, у якій їм було б зручно її сприйняти, він починає впливати за допомогою інформації. Тобто вчити батьків. А це мало кому з дорослих людей подобається. У результаті інформація не тільки не приймається й не осмислюється, але ще й породжує, незалежно від свого змісту, опір слухачів.

Головне завдання будь-якого інформатора - зробити так, щоб його почули. Тобто в принципі послухали й почули саме те, що він хотів сказати. Найбільш ефективним підходом до викладання інформації є правило: «Розповідайте їм (тобто слухачам) про те, про що ви збираєтеся розповісти. Розповідайте їм про це. Розповідайте їм, про що ви їм розповіли». Необхідно співвідносити голос із розмірами повідомлення й стежити за паузами: куратор має  справу з дорослими людьми, вони вміють думати, а думається найкраще в паузах.

Батьки повинні переконатися, що такі зустрічі мають сенс: вони проходять оперативно й закінчуються певним результатом. А для цього інформація повинна подаватися дозовано, послідовно й чітко. Після того як вся необхідна інформація передана, можна переходити до її обговорення й прийняття певних рішень.

План зборів:

 1. Що таке наркоманія?
 2. Види найбільше що часто зустрічаються наркотичних речовин і їхній вплив на організм підлітка.
 3. Основні причини вживання наркотиків підлітками.
 4. Непрямі причини вживання наркотиків і наркотичної залежності.
 5. Зміна поводження підлітків, яка може бути пов'язана із прийомом наркотиків.
 6. Взаєморозуміння з підлітком - найкраща профілактика.
 7. Пам'ятки для батьків.

Наркоманія - це хвороблива пристрасть до наркотичних засобів, лікам, таблеткам.

Найбільше що часто зустрічаються - це психоделікі й стимулятори.

1. Психоделікі - речовини зухвалі психоделічного стану. При цих станах виникають зорові й слухові галюцинації, зміна в сприйнятті власного тіла, простору. До таки речовин ставляться: гашиш, марихуана (синоніми: анаша, травичка, куриво, харас).

Симптоми: сонливість, незв'язність думок, зіниці очей розширені, відсутня координація руху, тяга до солодкого, підвищений апетит, слабко виражені галюцинації.

Зовнішні ознаки: червоні набряки під очами, сильний захід палених листів, дрібні насіння в складках одягу й швах кишень, наявність цигаркового паперу, знебарвлена шкіра на пальцях.

До групи психоделіків також ставляться й галюциноген. До них ставляться ЛСД, мескалін, псилоцибін. Їхній прийом підсилює тривожність, виникають напади паніки, сильні галюцинації.

2. Стимулятори. До них ставляться кокаїн, деякі медичні препарати (ефедрон, перветин), екстазі.

При вживанні кокаїну спостерігаються наступні симптоми: підвищений артеріальний тиск, втрата болючих відчуттів, почуття переваги, відчуття невразливості, підвищена активність, відсутність почуття утоми. Зовнішні ознаки: наявність білого кристалічного порошку в маленьких пластикових пакетиках, гіперемія слизуватої оболонки носа.

При вживанні медичних препаратів (ефедрон, перветин) можливі спалахи агресії, гніву, бурхливі істерики.

Екстазі - синтетичний наркотик, приводить до порушення водного балансу, підсилює потреба в руховій активності. Тому підлітки часто вживають екстазі як додатковий заряд енергії на дискотеках, щоб танцювати всю ніч. Більшість підлітків, що вживає екстазі має слабко треноване серце, у зв'язку із чим зростає кількість смертей від серцевого нападу.

Героїн, морфій, кодеїн. Симптоми: ступор, сонливість, сліди вколовши, водянисті очі, плями крові на рукавах сорочки, нежить. Зовнішні ознаки: наявність голки або шприца для підшкірних ін'єкцій, матер'яного джгута, мотузки, ременя, обпалених кришок від пляшок або ложки, прозорих пакетів.

Уживання крека супроводжується коротким періодом ейфорії, що переміняється депресією, гіперактивністю на початкових стадіях, апатичністю, що не припиняється нежиттю. Зовнішні ознаки: наявність невеликих камніподібних шматків у скляних пухирцях або поліетиленових пакетах, свіч, бритвених лез.

Основні причини вживання наркотиків підлітками

 • Дефіцит уваги до дитини в родині. Тоді доглянутий, вчасно нагодований, дбайливо одягнений дитина може виявитися внутрішньо самотнім, психологічно бездоглядним, оскільки до його настрою, переживань, інтересів нікому немає справи.
 • Психологічна бездоглядність у сполученні з гіперопікої, тобто невміння справлятися з життєвими ситуаціями. Там, де панує тверда регламентація, де все визначається наставляннями й інструкціями, не залишається місця для моральності.
 • Напружене життя, стресові ситуації, у тих родинах, де відбувається розлад між батьками.
 • Елементарна цікавість - діти живуть почуттями, їм усе хочеться випробувати. Думати про наслідки вони ще просто не вміють;
 • Бажання не відстати від інших, не виглядати боягузом, "білою вороною".

Ми зневажаємо, порушуємо їхнього права, які дані їм від народження, а потім дивуємося їхньої інфантильності, тому, що страх життя переважає в них над страхом смерті. Чим же небезпечна гіперопіка? У дитини не формуються й не закріплюються навички самоконтролю й саморегуляції. При ослабленні контролю з боку старших він виявляється дезорієнтованим у своєму поводженні. Необхідно пам'ятати, що штучно стримувана шляхом заборон активність дитини, однаково знайде який-небудь вихід, і, швидше за все, він буде несподіваним і несприятливим. Те ж саме можна сказати й про недостачу опіки над дітьми, не достатній увазі в їхньому вихованні, житті, проведенні вільного часу.

Непрямі ознаки вживання наркотиків і наркотичної залежності

Припустити вживання наркотиків по непрямих ознаках легше людям, які постійно зустрічаються або живуть із підозрюваним, і на жаль, такими людьми найчастіше є батьки. Можна відрізняти наркоманів по зовнішніх ознаках. Вони не абсолютні, але все-таки часто допомагають. Взагалі, зовнішність людини, що вживає наркотики, не завжди буває зовсім жахливої. Якщо Ви будете орієнтуватися на зовнішні ознаки, помнете, що вони не підходять до наркоманам з невеликим стажем:

1. Довгі рукави одягу завжди, незалежно від погоди й обстановки.

2. Неприродно вузькі або широкі зіниці незалежно від висвітлення.

3. Усунутий погляд.

4. Часто - неохайний вид, сухі волосся, темні, зруйновані, «обламані» зуби у вигляді «пеньків».

5. Постава частіше сутула.

6. Невиразна, «розтягнута» мова.

7. Незграбні й уповільнені рухи при відсутності заходу алкоголю з рота.

8. Явне прагнення уникати зустрічей із представниками влади.

9. Дратівливість, різкість і нешанобливість у відповідях на питання.

10. Після його появи в будинку у Вас пропадають речі або гроші.

11. Сліди вколовши наркомани звичайно не показують, але іноді їх можна помітити на тильній стороні кистей, а взагалі наркомани зі стажем роблять собі ін'єкції куди завгодно, і сліди потрібно шукати у всіх областях тіла, не крім шкір на голові під волоссям. Часто сліди вколовши виглядають не просто як множинні червоні крапки, а зливаються в щільні синювато-багряні сліди вен.

Непрямі ознаки наркотизації можуть бути специфічними для окремих препаратів і загальними, характерними для всіх наркотиків. Що стосується загальних для всіх наркотиків ознак, то вони турбують уважних батьків у першу чергу. Правда, іноді їх уважають «цілком нормальним для підлітка поводженням».

 

Зміна поводження підлітків, пов'язане із прийомом наркотиків.

 • Наростаюча скритність дитини (можливо, без погіршення відносин з батьками). Часто вона супроводжується частішанням і збільшенням часу «гулянок», коли дитина йде з будинку в той час, що раніше проводив у родині або за уроками.
 • Можливо, дитина занадто пізно лягає спати й усе довше залежується в постелі з ранку.
 • Падає інтерес до навчання або до звичних захоплень і хоббі, може бути, батьки довідаються про прогули шкільних занять.
 • Знижується успішність.
 • Зате збільшуються фінансові запити, і підліток активно шукає шляхи їхнього задоволення, випрошуючи гроші в усі зростаючих кількостях (якщо починають пропадати гроші з батьківських гаманців або коштовні речі з будинку - це дуже тривожна ознака!).
 • З'являються нові підозрілі друзі (але спочатку підлітків звичайно зустрічається з досить пристойними на вид наркоманами) або поводження старих приятелів стає підозрілим. Розмови з ними ведуться пошепки, незрозумілими фразами або в самоті.
 • Настрій дитини - це дуже важлива ознака - міняється по незрозумілих причинах, дуже швидко й часто не відповідає ситуації: добродушність і млявість у скандалі або, навпаки, дратівливість у спокійній ситуації.
 • Нарешті, Ви можете помітити сліди ін'єкцій (тобто уколів) по ходу вен на руках.

Якщо ви довідалися, що ваша дитина вживає наркотики, як потрібно поводитися:

 • Не паніковать, знайти сміливість зізнатися собі в тім, що дитина хвора.
 • Сказати йому про свої підозри прямо такими словами: "Мені здається, що ти приймаєш наркотики".
 • Не настроюватися на легку перемогу, набратися терпіння, постаратися зрозуміти, що не у ваших силах цю мінуту все змінити.
 • Не збільшувати ситуацію лементом, погрозами, образами.
 • Саме складне - визнати, що дитина подорослілаша, вийшла з-під вашого контролю й буде робити те, що вважає потрібним. Скажіть йому, що його право - жити так, як він уважає потрібним, його обов'язок - відповідати за свої вчинки. Ваше право - сказати йому, що ви не схвалюєте його вибір, і знайти потрібні слова, переконати його.
 • Не намагайтеся боротися поодинці, звернетеся до фахівців.

Що робити, щоб ці ради вам не придалися.

 • виховуйте дитини відповідальним, працьовитим - такий навряд чи стане наркоманом;
 • частіше давайте дитині зрозуміти, що не всі його бажання повинні негайно виконуватися, що сенс життя - аж ніяк не в одержанні задоволень;
 • с дошкільного віку дитині повинне бути відомо поняття "отрути", що до них ставляться деякі засоби побутової хімії. Деякі підлітки нюхають хімічні очисники, розчинники, клей, різні аерозолі, не розуміючи, що токсини, що втримуються в них, надзвичайно отрутні, вони руйнують мозок і внутрішні органи;
 • с малолітства необхідно навчити дитини твердо говорити "ні" у неприємні для нього ситуаціях. Багато дітей у силу свого виховання або природної сором'язливості просто вважають неможливим сказати іншому "ні".
 • дуже важливо вчасно дати дитині знання про те, що той, хто підсуває подібне, не є другом;
 • не перешкодить попутно виробити в дитини негативне відношення до самого образу наркомана. На реальних прикладах з життя, з телепередач звертати увагу дитини на те, як погано виглядає людина, що приймає наркотики, як він неохайний, як від нього кепсько пахне, які дурні вчинки він робить. Як говориться, попереджений - значить збройний;
 • чудово, якщо в дитини є захоплення, будь-яке цікаве йому справа;
 • якщо ви самі курите або вживаєте алкоголь, краще відмовитися від цього або хоча б не робити цього при дитині й поясните, що це пагубна звичка, позбутися від якої дуже непросто, і ви не побажали б такої залежності йому. Напевно, дитина зрозуміє.
 • і, нарешті, у родині дитини повинні любити, поважати й розуміти. Він повинен знати, що ви його завжди підтримаєте, у всім допоможете. Будинок, родина - це те, на що він завжди може розраховувати, що б не трапилося. Всі наші комплекси, проблеми родом з дитинства. А ті цінності, що заклали батьки, залишилися з нами на все життя.

Вислухуйте своїх дітей гранично уважно, про що б вони не говорили: про школу, про друзів, про різну нісенітницю. Розповідає - виходить, довіряє вам. Не втратьте цієї довіри. На світі немає нічого важливіше, ніж ваша дитина.

 

Пам'ятки батькам

Пам'ятка 1

Які бувають наркотики?

 • Гнітючу нервову систему (героїн, опій, нозепам, еленіум, седуксен і ін.);
 • Збудливі (кокаїн, екстазі);
 • Галюциноген (марихуана, ЛСД).

Пам'ятка 2

Небезпеки, пов'язані із уживанням наркотиків:

 • передозування веде до втрати свідомості й навіть смерті,
 • аварії в стані наркотичного сп'яніння,
 • звикання, фізична й психічна залежність,
 • розгубленість, плаксивість, галюцинації,
 • емоційна збудливість і неадекватне поводження,
 •  провали пам'яті,
 • запаморочення й нудота після прийняття,
 • миттєва смерть (кокаїн),
 • СНІД і інші захворювання в результаті користування однією голкою.
 • втрата прагнень, лінь (марихуана),
 • уроджені дефекти в дітей, емоційні й фізичні порушення

Пам'ятка 3

Вас повинне насторожити, якщо:

 • дитина втратила апетит, у нього погіршилася пам'ять.
 • змінюється характер: з'являються замкнутість або істеричність, подразнення, різко міняється настрій, повільність.
 • якщо з будинку пропадають цінності, гроші, щось із його одягу.
 • якщо він порвав зі старими друзями й завів нових, якщо прогулює уроки, став байдужим до успішності в школі.
 • якщо розширені або навпаки звужені (це залежить від типу наркотику) зіниці, почервоніли очі, імовірні зміни кольору шкіри, запах від тіла, нудота, блювота.
 • і, нарешті, головна ознака - сліди від уколів, найчастіше на руках.

Пам'ятка 4

Наслідку вживання наркотиків для зростаючого організму.

При наркоманії дивуються всі органи й системи, але кожний наркотик може викликати специфічні зміни. Препарати опійного ряду (морфін, кодеїн, героїн) блокують болючий центр головного мозку, придушують кашель, але викликають утруднення подиху, тому отруєння або смерть наступають від паралічу подиху. Ці речовини зменшують рухову й секреторну активність шлунка й кишечнику, знижують обмін речовин. Кокаїн робить збудлива дія на нервову систему, що швидко переміняється підвищеною дратівливістю й пригніченістю, викликає інфаркт міокарда, запалення легенів, крововилив у мозок, судороги. Амфетамін за рахунок порушення кровообігу приводить до розладів пам'яті, мови, порушеннями руху, сліпоті. Героїн викликає втрату рефлексів, розлад чутливості й скорочення м'язів, поразка легенів. Різке падіння імунної системи відбувається при прийманні опію й гашишу. Будь-який наркотик може викликати гострий психоз, під час якого хворий небезпечний для себе й для навколишніх, імовірні агресія й аутоагресія, нещасні випадки. При тривалій наркотизації загальна смертність збільшується в 30 разів.

 

Категорія: Для батьків | Додав: yasinulia
Переглядів: 268 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Хмаринка світлин
Ми на карті Google
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 80
Прогноз погоди
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Моя IP
Для перегляду сайту рекомендується використовувати браузери Mozilla Firefox, Opera або Google Chrome

54.166.212.152