Головна » Файли » Іщенко Неля Андріївна » Виховна діяльність

Інтерактивні форми роботи з батьками
24.04.2018, 22:35

Як підвищити ефективність роботи з батьками? Один з варіантів – перетворити їх із пасивних слухачів на активних учасників зустрічі! Батьківські збори є найважливішою формою взаємодії класного керівника з сім'єю учня. На зборах батьки повинні не тільки знайомитися з особливостями навчально-виховного процесу в школі (з методами навчання, навчальними позакласними заходами, гуртками та факультативами). Такі зустрічі повинні сприяти психолого-педагогічній освіті батьків, залученню їх до спільної діяльності з дітьми. Безумовно, у цьому може допомогти організація роботи у лабораторії батьківського всеобучу.

Які ж асоціації виникають у більшості батьків при згадці про майбутні батьківські збори? Оцінки за семестр, поведінка дитини на уроках, черговий збір коштів на ремонт та година-півтора витраченого часу. Але ж нерідко подібне ставлення до цього важливого заходу формується через невміння або небажання керівника належним чином підготуватися до проведення батьківських зборів, через використання одноманітних форм і методів взаємодії з батьками. Як виправити цю ситуацію і підготуватися до цікавої і змістовної зустрічі з батьками?

На початковому етапі підготовки педагогу необхідно визначитися з тематикою зборів, їх метою та завданнями, формою проведення, основними етапами та способами взаємодії з батьками. Далі можна приступати до вивчення методичної літератури, відповідної тематики заходу. При необхідності на збори запрошуються гості – представники адміністрації, педагоги-предметники, психологи, соціальні педагоги, інспектор у справах неповнолітніх, медики-фахівці.

Бланк запрошення на зустріч із зазначенням плану заходу та переліку питань для обговорення кожна сім'я повинна отримати за тиждень до їх проведення. Можна провести домашнє анкетування батьків і використовувати його результати на зборах. Можна підготувати і роздати батькам оригінальні пам'ятки, що містять актуальну інформацію з питаннями зборів. Педагогу важливо продумати рішення ще деяких питань організаційного характеру (зустріч батьків, обладнання місця для проведення заходу, підготовка тематичної виставки і т.д.).

П’ять інтерактивних форм проведення зустрічі з батьками

Існують різні форми проведення батьківських зборів. Однак традиційно взаємодія педагога і батьків на зборах зводиться до такої формули: один говорить – всі слухають. У ролі лектора може виступати учитель, психолог або лікар. Найчастіше захід зводиться до доповіді керівника про підсумки семестру (року) і його обговорення, яке іноді переростає в дискусію.

Ефективність традиційних зібрань не завжди висока. Пояснюється це просто. Така форма зустрічі, де провідна роль відводиться одному виступаючому, по суті, не надає батькам можливість проявити свою активну позицію. Куди більш ефективні інтерактивні форми проведення батьківських зустрічей: вони підвищують інтерес та ініціативність батьків в питаннях навчання і виховання дітей, активізують їх участь у вирішенні проблемних питань, сприяють створенню доброзичливої атмосфери й веденню конструктивного діалогу. Шкільні збори, організовані у цікавій формі, відвідуються батьками більш охоче, дозволяють сформувати дружний батьківський колектив.

Ось кілька інтерактивних форм проведення зустрічей з батьками.

Батьківські збори-консультація (душевна розмова)

На такі збори запрошуються батьки учнів з декількох класів, яких хвилюють одні й ті ж питання, об'єднують спільні інтереси. Як подолати труднощі в вихованні дитини? Як виховати в дитині працьовитість? Як допомогти дитині, яка не хоче вчитися? Які особливості виховання талановитих і обдарованих дітей? Як боротися зі шкідливими звичками? Як боротися з дитячим злодійством? З кожної такий мікрогруп батьків в окремому кабінеті працюють відповідні фахівці. Ця форма роботи носить інтерактивний характер, проблемні ситуації можуть програватися по ролям, можуть бути присутніми елементи тренінгу.

Метод роботи батьків в невеликих групах (до 6 осіб) можна застосовувати і на зборах в одному класі. Стаючи членами однієї групи, батьки сміливіше висловлюють свою особисту думку, активно взаємодіють один з одним, діляться цінним досвідом у вихованні дітей, встановлюють більш міцні контакти один з одним. На таких батьківських зустрічах ефективно обговорюються заздалегідь підготовлені пропозиції, ідеї та батьківські ініціативи. Але щоб вони з'явилися, необхідно заздалегідь скласти план зібрання на відповідну тему.

Батьківські збори-конференція

За два тижні до проведення зборів батьки знайомляться з їх темою та отримують необхідні методичні матеріали. А деякі з них – і певне завдання (провести тематичне дослідження або опитування), виконання якого на зборах обговорюється з різних позицій. Як варіант – педагог може запропонувати одним батькам прокоментувати висловлювання з теми зборів, а іншим – обговорити відповіді, поділитися своїми думками з цього питання. Завдання педагога – виступити в ролі ведучого, висвітлити суть теми і направляти діалог в потрібне русло.

Батьківська зустріч у формі ток-шоу

(прес-конференції, вечори запитань і відповідей)

Щоб провести прес -конференцію або ток-шоу з певної теми, потрібно запросити на збори відповідних фахівців, педагогів-предметників. На таких зборах можна почути відповіді на питання, що цікавлять, дізнатися різні точки зору на одну проблему та обговорити можливі шляхи її вирішення. Після зборів батькам повинна бути надана можливість отримання індивідуальної консультації.

Батьківські збори-презентація (майстер-клас)

Багато сімей будуть раді презентувати свої традиції, вміння, досягнення. Батьківські збори у такій формі можуть стати чудовим майданчиком для презентацій та обміну досвідом у питаннях виховання дітей. Дана форма шкільних зустрічей спонукає батьків до аналізу власних досягнень і невдач, співвідношенню їх з тими способами і виховними прийомами, які ефективно використовують інші батьки.

Зустріч-гра

Чому б не провести збори (або його частину) у формі аукціону? У якості лотів – корисні поради батьків з теми зустрічі. Кожна рекомендація оцінюється іншими батьками за допомогою фішок. Поради, які отримали максимальну кількість фішок, розміщуються на стенді, присвяченому взаємодії сім'ї і школи.

Батьківські зустрічі у ігровій формі можна проводити спільно з дітьми, на такому заході можуть презентуватися підготовлені учнями спектаклі, постановки, програми. Ігрова взаємодія батьків та дітей у різних видах діяльності дарує цінний досвід партнерських відносин.

Тренінг

Тренінг — один з найефективніших методів засвоєння інформації в групі. Тренінг— не лекція та не семінар, на тренінгу учасники в практичних ситуаціях формують свою думку та відпрацьовують навички

Виїзні батьківські зустрічі (у формі екскурсії або походу)

Така форма сприяє згуртуванню батьківського колективу класу, допомагає класному керівникові та батькам краще зрозуміти одне одного та стати партнерами у питанні навчання та виховання дитини.

Назвемо критерії, за якими можна визначити ступінь ефективності батьківських всеобучів:

помітно підвищується активність батьків, вони починають відкрито цікавитися змістом освітнього та виховного процесів, стають ініціаторами дискусій і диспутів;

батьки самі знаходять відповіді на більшість актуальних питань, діляться прикладами з особистого досвіду;

кількість питань, які стосуються особистості дитини;

батьки знаходять можливість для індивідуальних контактів з педагогом.

Належним чином підготовлені засідання лабораторії батьківського всеобучу дозволяють ефективно об'єднати можливості школи та сім'ї у навчанні та вихованні дітей.

Засідання лабораторії батьківського всеобучу

1. Вересень. Вікові особливості школярів підліткового віку. Покарання у практиці сучасного сімейного виховання. (Круглий стіл)

2. Жовтень. Сімейне виховання – запорука психічного здоров’я дитини (Ділова гра).

3. Листопад. Роль сім’ї у формуванні в дітей основ естетичної культури (Збори - практикум з елементами дискусії)

4. Грудень. Ставлення до дітей – міра духовної гідності людини. (Тренінг)

5. Січень. Про шкідливі звички та роль батьків у розвитку стійкої потреби дітей щодо здорового способу життя. (Тренінг)

6. Лютий. Турбота про виховання дітей – конституційний обов’язок батьків. (Тренінг)

7.Березень. Імідж сучасної жінки. «Як виховати з дівчинки елегантну жінку» (Душевна розмова)

8. Квітень. Як запобігти розвитку егоїзму, жорстокості й агресивності? (Лекція)

9. Травень. Роль батька у вихованні дитини. (Свято-гра)

Категорія: Виховна діяльність | Додав: muza
Переглядів: 54 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Хмаринка світлин
Категорії розділу
Ми на карті Google
Наше опитування
Коли Ви народились?
Всього відповідей: 138
Прогноз погоди
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Моя IP
Для перегляду сайту рекомендується використовувати браузери Mozilla Firefox, Opera або Google Chrome

54.198.54.179